قوز پشت یا گوژ پشت

دسته بندی : پزشکی و سلامت

انحنا یا قوس طبیعی ستون فقرات این امکان را فراهم می آورد تا ستون فقرات بتواند وزن را در حالت ایستاده تحمل کند. زیاد بودن این قوس که از آن با اصطلاح قوز پشت یا گوژپشتی یاد میشود، باعث میشود تا بخش بالای پشت بدن گردتر از حالت معمولی به نظر برسد. البته کمر باید تا حدی قوس داشته باشد، اما اگر این انحنا بیشتر از 50 درجه باشد، به عنوان اختلال ستون فقرات تشخیص داده می شود.

اگر چه کیفوز یا قوز بیشتر در مهره های صدری دیده می شود اما گاهی بر مهره های کمری یا گردنی نیز اثر می گذارد. همچنین نشستن طولانی مدت در یک حالت، بدون تغییر وضعیت بدن منجر به خمیدگی و افتادگی کتف می شود.

 علائم و نشانه ها

1ـ حالت اندامی نامناسب و گوژپشت شدن بیمار

2ـ درد کمر و پشت بدن

3ـ خستگی عضلانی

4ـ سفتی و خشکی

قوزبلند پلدار نئوپرن چیپسو CHIPSO CL121

قوز به مرور زمان منجر به بروز علائم زیر می شود:

فشردگی نخاع همراه باعلائم عصبی زیر:

1ـ بی حسی

2ـ ضعف

3ـ از دست دادن کنترل روده و مثانه

4ـ کاهش یافتن فضای قفسه سینه مشکلات ریوی قلبی را به دنبال دارد که به نوبه خود به بروز زیر می انجامد:

الف ـ درد قفسه سینه

ب ـ  تنگی نفس

ج ـ در نهایت از کار افتادن قلب و یا ریه

 

اصلاح سبک زندگی برای رفع گوژ پشتی

برطرف کردن علت اصلی گوژپشتی و دقت در وضعیت نشستن و اصلاح آن، نحوی ایستادن وحمل بار، به خصوص کوله پشتی ضروری است. دقت کنیم وضعیتی که کمترین فشار را روی ستون فقرات می اورد، با حفظ قوسهای طبیعی آن و با استفاده از صندلی است که تمام قوس های ستون فقرات را حمایت کند بنابراین دقت در  انتخاب صندلی به جلوگیری از ابتلا و درمان قوزپشتی کمک می کند.

نکته مهم دیگر از اینکه هر چند درمان اصلی انحراف ستون فقرات، تمرین و ورزش های مناسب مشکل و با تشخیص پزشک است ولی در بسیاری موارد استفاده از وسایل کمکی مانند انواع بریس ها بسیار مفید و گاهی ضروری است. استفاده از از بریس ها در افراد جوان تر معمول تر است ولی برای بزرگسالان نیز بریس های مخصوص وجود دارد که به رفع انحراف ستون فقرات کمک می کند.

 توجه داشته باشیم که دقت در انحراف ستون فقرات بسیار ضروری است زیرا درمان در مراحل اولیه راحت تر و معمولاً انحراف قابل برگشت است. با مزمن شدن و ایجاد عوارضی مثل بیرون زدگی دیسک،  آرتروزهای شدید و ... درمان بسیار مشکل تر وگاهی غیرممکن می شود. پس در صورت شک به انحراف از حالت طبیعی به خصوص اگر همراه با علایم خاص مثل درد شدید، تب، سرعت پیشرفت بالا یا مثلا بعد از سقوط یا ضربه باشد یا در بیمارانی که سابقه مصرف طولانی مدت کورتون های دارند، مراجعه به پزشک متخصص و بررسی دقیق با معاینه، آزمایش خون و گرافی و برنامه ریزی برای اصلاح بسیار مهم است.

چند حرکت ورزشی برای درمان گوزپشتی

1ـ در حالت سجده قرار بگیرید و دستها را پشت سر بگذارید و سپس گردن و تنه را تا حدی بالا بیاورید که با لگن در یک سطح قرار بگیرند. این ورزش ممکن است برای افراد بزرگسال و با وزن زیاد دشوار باشد. دقت کنید هنگام تمرین، هیچ دردی نباید وجود داشته باشد.

 

2ـ  چانه را به سمت عقب ببرید و 10 ثانیه نگه دارید.

3ـ گوشه اتاق بایستید و دست ها را به دیوار ها تکیه دهید. سپس سعی کنید تنه خود را به سمت جلو ببرید و این وضعیت را چند ثانیه حفظ کنید.

4ـ روی شکم دراز بکشید، دستها را در کنار سر بگذارید و دراز کنید. سر را در وسط بدن و در حالت خنثی نگه دارید، رو به پایین نگاه کنید، بازوها و پاها را بالا ببرید. دست و پاها را تا جایی که می توانید از بدن دور کنید. 3 ثانیه در این حالت بمانید و حرکت را 10 بار تکرار کنید.

ماساژ مهره های صدری با استفاده از استوانه اسفنجی

1ـ روی زمین دراز بکشید. و استوانه اسفنجی را زیر بدن ، تقریباً وسط پشت بدن قرار دهید.

2ـ به آرامی استوانه را با حرکت بدن به بالا و پایین بغلتانید تا عضله های پشت بدن و مهره های صدری را ماساژ دهید.

 

 

 

 

صندلی ماساژ بیورر Beurer MG300

 قیمت: 415000 تومان.

 

برای خرید محصولات آرایشی و مراقبتی و پزشکی و سلامت با شماره تلفن 37130911ـ051 و یا به فروشگاه اینترنتی پوست کالا www.poostkala.com مراجعه نمایید.

شماره پیامک: 200070702000

 

  • محاسبه bmi - شاخص توده بدنی
  • محاسبه bmr
  • درصد چربی بدن