عوارض جانبی هیدروکینون در کرم های روشن کننده پوست

دسته بندی : مراقبت و بهداشت

روشن کردن پوست

استفاده از هیدروکینون (HYDROQUINONE) در کرم های روشن کننده پوست بطور گسترده ای رواج دارد. حال آنکه این ماده دارای عوارض جانبی متعددی می باشد. امروزه بسیاری از کشورها، تولید و فروش محصولات حاوی هیدروکینون را ممنوع نموده اند. در ادامه به مضرات و آثار سوء هیدروکینون در بدن انسان می پردازیم.
لکه های پوستی از دیرباز در بسیاری از انسان ها وجود داشته است. دلیل پیدایش این لکه ها می تواند بیماری و یا عوامل محیطی باشد. بوجود آمدن لک های پوستی ناشی از تولید بیش از حد رنگدانه ملانین (MELANIN ) در پوست می باشد. ملانین از اسید آمینه تیروزین  (Tyrosine )  که در اثرعمل آنزیم تیروزنیاز (Tyrosinase enzyme ) در ملانوزوم سلول های ملانوسیت (Melanocyte ) پوست بوجود می آید. تجمع زیاد سلول های ملانین، باعث تیره شدن رنگ پوست و پیدایش انواع لکه های پوستی می شود.


هیدروکینون چیست؟

 هیدروکینون یک محصول جانبی از متابولیسم بنزن 1(که یک ماده سرطان زا می باشد) است. این ماده با مهار تشکیل ملانین در پوست، سبب کاهش لک ها و تیرگی پوست می شود.
عمده مضرات عوارض جانبی هیدروکینون:
1-    اصلی ترین عارضه مصرف کرم های حاوی هیدروکینون، افزایش احتمال ابتلا به بیماری AML 2 می باشد.  AML یک نوع سرطان است که بر روی مغز استخوان و گلبول های سفید خون تاثیر می گذارد.
2-    استفاده مداوم از هیدروکینون، باعث ناراحتی های جدی پوستی از قبیل قرمزی، تحریکات پوستی، التهاب، سوزش و خارش می گردد.
3-    افزایش حساسیت های پوستی  و مستعد نمودن پوست به حساسیت های جدید .
4-    افزایش آسیب های ناشی از اشعه خورشید و در نتیجه افزایش شانس ابتلا به سرطان پوست .
یافته های متعدد علمی حاکی از نقش هیدروکینوندر تشکیل سرطان و افزایش التهابات پوستی می باشد.استفاده از کرم های روشن کننده حاوی ترکیبات گیاهی، بهترین جایگزین برای این ماده می باشد.
 کرم روشن کننده پوست آندریا فاقد هیدروکینونوکوجیک اسید بوده و بدون هیچگونه عوارض جانبی و مواد شیمیایی مضر، از تشکیل ملانین جدید در پوست جلوگیری کرده و فعالیت آنزیم تیروزنیاز را مختل می سازد.

پوست انسان، مخصوصا بخش هایی که در معرض عوامل محیطی قرار می گیرند مانند صورت و گردن و دست ها مستعد ایجاد انواع لکه های پوستی از جمله کک و مک می باشند. لکه های پوستی به دلیل تولید رنگدانه ملانین در پوست ایجاد می گردد. عوامل متعددی باعث ترشح آنزیم تیرونیاز و در نتیجه تولید بیش از حد ملانین می شوند. عواملی از قبیل نور خورشید، حاملگی، عدم تعادل هورمونی، عوامل موروثی، بیماری های کبد و افزایش سن.

انواع لکه های پوستی

بطور کلی انواع لکه های پوستی را می توان در 8 نوع زیر خلاصه نمود


1-کک و مک

لکه های قهوه ای کم رنگ و کوچکی است که معمولا در صورت و نواحی در معرض نور خورشید پدیدار می شوند و به مرور زمان زیاد می شوند.
2- ملاسما

لکه های روشن و قهوه ای پوست که به کندی تشکیل شده و در زنان شایع تر است .عوامل هورمونی(حاملگی و قرص ضد بارداری) محصولات آرایشی غیر طبیعی ، نور خورشید و عوامل موروثی از دلایل تشکیل آن است. ریشه آن به تولید بش از حد ملانین  به دلیل فعالیت زیاد ملانوسیت بر می گردد . در خانم ها ممکن است با تنظیم هورمون و یا پایان حاملگی محو شوند و اما در آقایان به ندرت از بین می روند.
3- تغییر رنگ پس از التهاب

ااین نوع تغییر رنگ به دلیل بیماری، سوختگی ویا آکنه بوجود می آید و با توجه به دلیل پیدایش آن، میتواند گسترش یافته یا محو شود.
4- لکه های بزرگ  کودکی

لکه های با رنگ مشابه ، از بژ تا قهوه ای تیره ، با مرزهای کاملا مشخص و اندازه از نیم تا پنج سانتی متر ، از زمان تولد و یا دوران کودکی بوجود می آیند و با افزایش سن و رشد از بین می رود .
5- لکه های ناشی از بیماریهای کبد

کبد به عنوان بزرگترین عضو بدن انسان، مسئولیت دفع سموم از بدن را دارد. در صورتیکه این سموم به دلیل عملکرد نادرست کبد از بدن دفع نشوند، در پوست بدن جمع شده وباعث ایجاد لک ، خارش و زردی روی پوست می گردد
6- لکه های قهوه ای مایل به سیاه  و مسطح

 که به دلیل افزایش سلولهای ملانوسیت در اپیدرم بوجود می آیند . در بیشتر موارد در میانسالی پدیدار می شوند و ممکن است با افزایش سن تشدید شوند.
7- تغییر رنگ به دلیل افزایش سن

لکه های تیره و صاف که با افزایش سن و در میانسالی روی نقاط مختلف بدن بوجود می آیند.
8- تغییر رنگ بر اثر مصرف دارو

عوارض جانبی مصرف بعضی از دارو ها سبب ایجاد لکه های پوستی می شود

کرم روشن کننده آندریا 

کرم پرفکت وایت با تاثیر همزمان بر مجموعه فرآیندهایی که منجر به پیدایش لکه های تیره روی پوست می شود قادر به درمان این عارضه خواهد بود. این محصول با کاهش فعالیت و  تشکیل آنزیم تیرونیاز و کاهش  تولید  ملانین و جلوگیری از انباشته شدن آن تاثیری شگرف در کاهش  انواع لکه های تیره  پوست در نقاط مختلف بدن داشته  و باعث افزایش شفافیت و بهبود ساختار پوست می گردد

 

  • محاسبه bmi - شاخص توده بدنی
  • محاسبه bmr
  • درصد چربی بدن