هرگز به کودکان زیر 2 سال عسل ندهید!

دسته بندی : مراقبت و بهداشت کودکان

 

سم بوتولیسم  ( منع مصرف عسل  در کودکان  زیر 2 سال)

علی رغم فواید فراوان عسل، مصرف آن در کودکان زیر دو سال مجاز نمی باشد و برای سلامتی آنها مضر است. دادن عسل به کودک زیر یکسال باعث بروز مسمومیت «بوتولیسم» می شود.

 

  تعریف بوتولیسم

 بوتولیسم به وسیله سم باسیل کلستریدیم و بوتولینوم که یک باسیل بی هوازی اجباری و هاگ گدار است، ایجاد می شود. مقدار بسیار کمی از این سم قادر است بیماری را ایجاد کند. هاگ های باسیل در خاک و در تمام نقاط جهان وجود دارد و به وفور ازمحصولات کشاورزی جدا می شوند.

 

بوتولیسم نوزادان

بوتولیسم در اثر اسپورهای باکتری بوتولینم به وجود می آید. اسپورهای این باکتری به مقدار زیادی در خاک، گرد و غبار  (حتی گرد و خاک کیسه جاروبرقی)  و  عسل  وجود دارد. اگر این اسپورها توسط افراد بزرگسال بلعیده شوند. تأثیر بدی بر آنها ندارند. ولی اگر وارد بدن نوزاد شوند، در مجرای گوارشی او تکثیر می یابند و باعث تولید سم بوتولینوم می شوند. حتی اگر برای شیرین شدن سر پستانک نوزاد، عسل به آن بمالید. این سم را در بدن نوزاد ایجاد خواهد کرد. هنگامی که یک نوزاد ، تخم باکتری بوتولینیوم را مصرف می کند، این باکتری در روده نوزاد رشد کرده و سم حاصل از این باکتری آزاد می شود.

سم بوتولینوم به عنوان کشنده ترین سم برای انسان شناخته شده است. مقدار کشنده آن یک ده میلیونیم میلی گرم به ازاء هر کیلو گرم وزن بدن است که این مقدار را چشم غیرمسلح دیده نمی شود. اگر این مقدار بسیار جزئی وارد جریان خون شود، در کمتر از چند دقیقه با فلج کردن عضلات تنفسی، باعث مرگ فرد می شود.

 مسمومیت بوتولیسم در نوزادان زیر یکسال اتفاق می افتد. ولی بیشتر تا سن 6 ماهگی است. خوشبختانه در بیشتر موارد، مقدار سم آنقدر کم است که مسمومیت غیرقابل تشخیص است.

 

 

علائم بوتولیسم در نوزادان

اولین علامت بوتولیسم در نوزاد، یبوست است (البته یبوست در بسیاری از نوزادان شایع است و خطری هم ندارد) که 3 تا 30 روز بعد از خوردن عسل بروز می کند. در طی روزهای بعدی نوزاد دچار ضعف و بی میلی به غذا، کاهش اشتها و گریه کردن ضعیف می شود. اگر بیماری پیشرفت کند، نوزاد کمتر و کمتر حرکت می کند و آب از دهانش می ریزد. عمل مکیدن و باز کردن دهان کاهش می یابد. عدم کنترل سر نیز از علائم جدی این بیماری است. حتی تنفس ضعیف ممکن است به تدریج یا به طور ناگهانی بروز کند. پس اگر کودک سالمی دچار علائم بالا باشد یعنی ییوست همراه با ضعف در مکیدن و گریه کردن یا نفس کشیدن، باید او را نزد پزشک ببرید، زیرا ممکن است دچار بوتولیسم شده باشد، مگر اینکه علت دیگری برای این ضعف وجود داشته باشد.

 

 اگر پزشک تشخیص داد که کودک دچار بوتولیسم شده است. بایستی برای مدت یکماه در ICU تحت مراقبت ویژه باشد (با سیستم تهویه خودکار و غذا خوردن متناسب از راه لوله). بعد از آن برای مدت دو هفته هم در بیمارستان بستری شود. اگر پزشک بوتولیسم را به درستی و فوری تشخیص دهد و نوزاد هم سریعاً تحت درمان و مراقبت قرار بگیرد. هیچ خطری سلامتی نوزاد را تهدید نخواهد کرد و می تواند کاملاً بهبود یابد. میزان مرگ ناشی از این مسمومیت در نوزادان بستری در بیمارستان کمتر از یک درصد است. اخیراً یک پادزهر برای این مسمومیت کشف شده است که می تواند مدت زمان بستری در بیمارستان و ICU را کاهش دهد.

مؤثرترین روش برای جلوگیری از مسمومیت بوتولیسم در نوزاد، ندادن عسل به اوست.

شیرمادر نیز شدت بوتولیسم را کاهش می دهد.

 

 

 

 

 عسل یک داروی ضد سرفه برای کودکان بالای 2 سال

با توجه به خاصیت درمانی عسل، این ماده شگفت انگیز و بی نظیر، امروزه ثابت شده است که عسل طبیعی (تصفیه نشده و خالص) علائم آلرژی را کاهش می دهد و  می توان به عنوان داروی طبیعی برای درمان سرفه کودکان بالای 2 سال استفاده کرد.

بررسی های اخیر نشان داده که بهتر است در این سن کمتر از داروهای شیمیایی ضد سرفه استفاده شود. عسل به عنوان یک داروی طبیعی ضد باکتریایی شناخته شده و در از بین بردن انواع باکتریها بسیار موثر می باشد.

محققان در بررسی های خود کودکانی که شدیداً سرفه می کردند را به 3 گروه تقسیم کردند.

به گروه اول داروی خاصی داده نشد.

به گروه دوم از داروهای دکسترومتورفان داده شد و به

گروه سوم قبل از خواب یک قاشق پر عسل داده شد. 

نتیجه اینکه؛ سرعت بهبود در گروه سوم به طور قابل ملاحظه ای افزایش یافت.

 

متخصصان معتقدند برای کودکان 2 تا 5 سال روزانه مصرف نصف قاشق غذاخوری و   برای کودکان 6 تا 12 سال روزانه یک قاشق غذاخوری عسل کفایت می کند. که می توان به تنهایی یا همراه آب و یا شیر و حتی چای گرم برای کودکان استفاده کرد.

 

 

سایت: www.poostkala.com

تلفن تماس: 05137130911

پیامک: 200070702000

  • محاسبه bmi - شاخص توده بدنی
  • محاسبه bmr
  • درصد چربی بدن