در رابطه با خشکی پوست نوزادان

دسته بندی : مراقبت و بهداشت کودکان

مرطوب کردن پوست کودک

با شروع فصل سرما ما باید بیشتر مراقب کودکان خود باشیم زیرا در این فصل با خشکی و یا اگزما پوست مواجه می شیم که اگر آن را جدی نگیریم امکان به وجود امدن مشکلاتی برای کودکان ما می شود که در اینجا نکاتی را در این رابطه ذکر کرده ایم...

با خشکي پوست نوزاد در زمستان چه کنيم؟
زمستان فصل سرما و سفيدي است. ما بايد يادمان باشد که زمستان علاوه بر زيبايي هاي بي نطيرش مشکلات و بيماري هايي را هم براي ما به وجود مي آورد. زماني که صحبت از مشکلات مي شود فکر همه ما به سمت سرماخوردگي، آنفلوانزا و … مي رود، اما مشکلات زمستان تنها به اين مريضي ها ختم نمي شود، بلکه پوست بدن انسان بر اثر سرما دچار آسيب مي شود. از اينرو همانطور که در تابستان و در مقابل اشعه خورشيد بايد از پوستمان مراقبت کنيم، در زمستان هم بايد در مقابل سرما از پوستمان مراقبت کنيم.

حال با توجه به اينکه پوست نوزادان نسبت به افراد بزرگتر حساس تر است، نتيجه مي گيريم که پوست آن ها بيش از افراد ديگر نياز به مراقبت دارد.
بايد گفت که هواي سرد و خشك زمستان مي تواند به پوست ظريف و نرم كودكان آسيب برساند. پوست نازك نوزادان در برابر هواي تند زمستاني حساس تر شده و بيشتر در معرض آسيبهاي پوستي قرار مي گيرد. در اين فصل هواي خشك داخل منزل و هواي سرد بيرون، منجر به ايجاد ترك، خشكي، سوزش و سرخي در پوست نوزادان مي شود. بنابراين با آمدن فصل زمستان، شما به كارهايي بيشتر از تعويض پوشك و شيردهي به نوزاد نياز داريد.

*قبل از بيرون رفتن از خانه، نوزاد خود را مناسب بپوشانيد و البته بايد مطمئن شويد که اين نوع پوششي که براي نوزادتان انتخاب کرديد طوري نيست که نوزاد عرق کند. يادتان باشد که پوست نوزاد نسبت به تغيير دما بسيار حساس است و بهتر است براي بيرون بردن نوزاد شرايطي را فراهم آوريد که تفاوت دماي بيرون و دماي داخل خانه زياد نباشد.

*از کرم مرطوب کننده استفاده کنيد
رطوبت پوست مانع از ايجاد ترك در پوست مي شود. بنابراين از ميزان رطوبت پوست صورت نوزاد اطمينان حاصل كنيد. استفاده از مرطوب كننده براي نوازاد قبل از بيرون رفتن از منزل مهم است. نوزاد را هر روز به حمام نبريد. هميشه از صابون هاي ملايم و مخصوص به نوزاد در حمام استفاده كنيد.

*پس از آنكه نوزاد به بازيها و آب پاشيدن هاي لذت بخش خود در وان حمام پايان داد، او را  با يك حوله تميز به آرامي خشك كنيد. سعي نكنيد تا حوله را روي بدن نوزاد بكشيد. اين كار باعث مي شود تا پوست نوزاد دچار سوزش شود. زماني كه پوست او مرطوب هست و هنوز كامل خشك نشده است، لوسيون را روي بدن او ماساژ دهيد تا بهتر جذب بدن شود.  

مراقبت از پوست بيني نوزاد در سرما
اگر سرما باعث آبريزش از بيني نوزاد شده است، سعي كنيد تا از خشك شدن و ترك خوردن پوست بيني جلوگيري كنيد. مي توانيد از وازلين يا ساير كرمهاي مخصوص نوزاد كه ضد حساسيت هستند استفاده كنيد. قسمت زير بيني را با مقداري از كرم مخصوص نوزاد يا وازلين مرطوب نگه داريد. اين كار را چند بار در طول روز انجام دهيد. اين كار براي برطرف كردن مخاط هاي خشك بيني نيز بسيار مفيد است. زماني كه مي خواهيد بيني نوزاد را تميز كنيد، از دستمالهاي مرطوب استفاده كنيد. نوزاداني كه اگزما دارند احتمال مي رود تا در بيني آنها باكتري وجود داشته باشد. متوجه پوسته پوسته شدن اطراف سوراخهاي بيني و دهان و همراه آن آبريزش بيني شديد، با پزشك متخصص تماس بگيريد تا با تجويز آنتي بيوتيكهاي موضعي عفونت را برطرف كند.

مدت زمان حمام نوزاد را کوتاه کنيد
پوست زماني خشک مي شود که روغن طبيعي که روي پوست قرار دارد، شسته شود و يا به هر دليل ديگري روي پوست باقي نماند. اين به اين معني نيست که حمام رفتن ضرر دارد و صد در صد موجب خشکي پوست مي شود، بلکه به اين معنا است که بهتر است در زمستان طوري نوزاد را حمام ببريم که به طور کامل چربي روي پوست را پاک نکنيم.

محققان مدرسه پزشکي نيويورک در جديدترين تحقيق خود اعلام کردند که نوزاد را مي توانيد حتي در فصل زمستان حمام ببريد، اما بايد مدت زمان حمام وي را کوتاه کنيد.
به طور کل توصيه مي شود در صورتي که هميشه نوزاد خود را ?? دقيقه مي شستيد، در فصل زمستان زمان آن را کمتر کنيد و آن را به ?? دقيقه برسانيد. براي شستن نوزاد از آب گرم استفاده کنيد و صابون هايي را به کار ببريد که مرطوب کننده هستند، هرگز با صابون هاي معمولي و يا صابون هايي که مخصوص بزرگسالان هستند، نوزاد خود را شستشو ندهيد.

 

کرم دست و صورت کودک بابچن Bubchen

بابچنbubchen

کرم دست و صورت کودک بابچن


 

  • محاسبه bmi - شاخص توده بدنی
  • محاسبه bmr
  • درصد چربی بدن