SPF ضد آفتاب

دسته بندی : مراقبت از پوست

توانایی طبیعی و مادرزادی پوست برای محافظت از خود، در مقابل اشعه خورشید، بستگی به مقدار موجود از یک ماده شیمیایی به نام (ملانین) در پوست است که این مقدار موروثی می باشد به این معنی که از یک نسل، به نسل بعدی منتقل می شود.

از نظر قومیت، افراد با پوست روشن، مقدار کمتری ملانین در پوست خود، در مقایسه با افراد با پوست تیره (به طور ذاتی) دارا می باشند اما هیچ کس، حتی آنهایی که تیره ترین رنگ پوست را دارند، از اثرات زیان بار اشعه آفتاب در امان نیستند.

 

چرا اشعه خورشید زیان آور است؟

در نور آفتاب دو توع اشعه ماوراء بنفش (Ultra Violet) یا همان (UV) وجود دارد که یکی را (UVA) و دیگری را (UVB) می گویند. این دو اشعه از نقطه نظر طول موج متفاوت بوده و از نقطه نظر اثر آنها روی پوست؛

 

UVA را اشعه «پیرکننده» پوست می نامند چرا که باعث پیری زودرس پوست می شود.

 

 

UVB  قابلیت نفوذ بیشتری در پوست داشته و به همین دلیل بافت پوست را به طور بنیانی تخریب می نماید که پیری زود رس و ایجاد چین و چروک یکی از اثرات تخریب بافت پوست می باشد.

 

همچنین در نور آفتاب مقدار اشعه UVA   بیشتر  از UVB   می باشد.

 

از تفاوت های مهم دیگر این دو اشعه، نقش و تأثیر نور خورشید در عملکرد آنها می باشد،  به این معنی که اثر تخریبی  (سوزاندن) اشعه UVB با کاهش تابش نور، کم شده و در نتیجه تأثیر (UVB) در بعد از ظهرها، به مراتب کمتر از اثر تخریبی آن در وسط روز می باشد. اما در مورد اشعه UVA، نه تنها اثر سوء آن با زاویه تابش خورشید تغییر نمی کند، بلکه اثر آن در تمام فصول سال نیز ثابت می ماند.

 

در زمستان به طور کلی زاویه تابش خورشید بر روی یک کشور کاهش می یابد و در نتیجه (UVB) به مراتب کمتر آسیب می رساند، اما اثر مضر و تخریب کننده (UVA) حتی در زمستان ها هم پوست بدن ما را تهدید  می کند. به همین دلیل متخصصان بهداشت و سلامت پوست، استفاده مستمر در تمام ایام سال، از یک کرم یا لوسیون محافظت از پوست در مقابل اشعه UVA  و  UVB را با عد SPF متوسط 15، قویاً برای همه افراد، اعم از زنان و مردان پیشنهاد کرده اند.

 

 

کرم ضد آفتاب 25 SPF الارو Ellaro رنگ بژ روشن

 

تحقیقات جدید نشان داده که استفاده مستمر از فرآورده های ضد آفتاب نه تنها جلوی زیان اشعه آفتاب را می گیرد، بلکه عملاً به ترمیم بافت های آسیب دیده پوست کمک می کند.

 

نکته مهم دیگر اینکه مصرف برخی از داروها، نظیر آنتی بیوتیک ها ، آنتی هیستامین ها، مسکن های ضد درد و داروی های ضد افسردگی و ضد« آرتروز» حساسیت ما را نسبت به نور خورشید افزایش خواهد داد. بنابراین در صورت مصرف هر کدام از داروهای فوق، می باید دفت بیشتری در مصرف به موقع و مداوم فرآورده های ضد آفتاب نمود.

 

این مطب را باید یادآور شد که در فصل تابستان و در زمان شنا در دریا یا استخر در فواصل زمانی استفاده از فرآورده های ضد آفتاب، بهتر است برای چند دقیقه از محصولاتی که برای بعد از  تماس مستمر با آفتاب، فرموله شده اند و به کرم ها یا لوسیون های بعد از آفتاب (After Sun) معروف می باشند. استفاده نمود تا تنش و فشاری را که پوست در زیر نور خورشید متحمل  می شود، کاهش داده و پوست را به حالت اولیه آن، قبل از استفاده مجدد از لوسیون یا کرم های ضد آفتاب برگرداند مواد مخصوص که محصولات (پس از آفتاب) به کار رفته، باعث برطرف شدن (عطش) پوست شده و جذب بهتر مواد ضد اشعه های UVA و UVB را به دنبال خواهد داشت.

 

SPF یعنی چه؟

SPF که مخفف  Sun Protection Fector  می باشد به معنی فاکتور محافظت از خورشید ( نور خورشید) می باشد.

 

عدد  SPF  یک فرآورده ضد آفتاب اندازه گیری می شود که به این نوع اندازه گیری ها اصطلاحاً روش Vivo- in اطلاق می شود. بدیهی است که دقت این نوع اندازه گیری ها بستگی به میزان دقت در شبیه سازی نور خورشید و نیز بافت و پوست انسان خواهد داشت.

 

مفهوم علمی و کاربردی این عدد، چنین است که اگر فرآورده های دارای عدد SPF متوسط 25 باشد، این بدان معنی که کاربرد چنین فرآورده ای 25 بار بیشتر از حالت عدم مصرف آن، به مصرف کننده پوشش می دهد. به عبارت دیگر، اگر فردی پس از 10 دقیقه قرار گرفتن در آفتاب دچار قرمزی پوست شود، با استفاده از چنین فرآورده ای با فاکتور SPF متوسط 25،  این زمان به 250 دقیقه افزایش خواهد یافت.

 

مسئله با اهمیت دیگر در رابطه با عدد (SPF) دامنه نوسانات آن می باشد به این معنی که (SPF) یک عدد مطلق نبوده و دارای دامنه تغییرات مثبت / منفی ( - /+) بین 2 تا5 واحد ( برحسب روش اندازه گیری و قدرت آن) ، خواهد بود. به همین دلیل منطقی تر می باشد که از واژه متوسط در این رابطه استفاده شود. با این تعریف باید توجه داشته که بین یک فرآورده با SPF متوسط 20 یا متوسط25، تفاوت معنی داری وجود ندارد و عملکرد آنها بر روی پوست مصرف کننده چنین فرآورده های، یکسان است.

 

 

کرم ضد آفتاب کودکان SPF 30 الارو Ellare رنگ ملایم

 

برای خرید محصولات آرایشی و بهداشتی و مراقبت از پوست با شماره تلفن 12-37130910-051 و یا به فروشگاه اینترنتی پوست کالا www.poostkala.com مراجعه فرمایید.

  • محاسبه bmi - شاخص توده بدنی
  • محاسبه bmr
  • درصد چربی بدن