علت و درمان خارش سر

دسته بندی : مراقبت از مو

 

 خارش سر می تواند بر هر کس بخصوص در فصل گرما آزار دهنده باشد. علل متعددی می تواند سبب خارش پوست سر و حتی ایجاد جوش در سر شوند، برخی خارش سر را همراه با التهاب پوست و ریزش موها تجربه می کنند و برخی دچار خارش در ناحیه سر خود می باشند.

 

علت خارش سر چیست؟

غیر از موارد نادر که علت خارش سر وجود قارچ و یا بیماری پوستی است در اکثر موارد ناشی از مشکلات کبدی و صفرا می باشد.

 

استرس، آلودگی های محیط زیست از جمله آلودگی هوا، استعمال دخانیات و مصرف الکل نیز همگی می توانند سبب بروز مشکلات کبدی و التهاب در بدن شوند.

 

کبد و صفرا مسئول دفع سموم، مواد شیمیایی وارد شده به بدن، عناصر مازاد، کلسترول و چربی های اضافی می باشند و وقتی به وظیفه خود به درستی عمل ننمایند این مواد در سطح خون باقی میماند و موجب بروز علائم و عوارضی مانند التهاب در پوست و خارش در قسمت های مختلف بدن که دارای پوستی حساس تر بوده می شوند مانند پوست سر، البته آقایان ممکن است علاوه بر خارش سر، خارش در نواحی اطراف ببضه ها و کشاله ران را نیز تجربه می کنند.

 

از دیگر علائم مشکلات کبدی می توان به جوش در سر و در پشت بویژه بر روی کتف ها و همچنین بوی تند عرق اشاره کرد. البته لزوماً همه این عوارض ممکن است در یک فرد نمایان نشوند.

 

اگر علت ایجاد خارش سر مشکلات کبدی باشد  و درمان مناسب و کاملی برای آن انجام نشود مواد مازاد در بدن که عامل التهاب می باشند به مرور زمان می توانند هر عضو دیگری از بدن را نیز تحت تأثیر قرار دهند و موجب بروز بیماری های مختلف از جمله التهاب در مفاصل، استخوانها و غیره شوند.

 

معمولا اکثر افرادی که خارش سر و التهاب پوست و حتی بیماری هایی مانند اگزما و پسوریازیس را تجربه می کنند دچار ازدیاد مس یا آهن و یا هر دو می باشند.

 

 امروزه تغذیه افراد بگونه ای است که معمولا بیش از نیاز خود این عناصر را از مواد غذایی دریافت می کنند و همچنین اکثر مولتی ویتامین و مینرال ها و مکمل های غذایی حاوی مقدار قابل توجه ای آهن و مس بوده و مصرف آن  ها باعث ازدیاد این دو عنصر در بدن می شوند به همین جهت اکیداً توصیه می کنم بدون آزمایشات خون و نظر پزشک از مصرف مکمل های غذایی خودداری نمایید.

 

 

سایر دلایل غیر متداول که سبب خارش سر می شود:

 

1ـ خشکی بیش از حد پوست:

برخی از افراد خشکی شدید پوست باعث ایجاد خارش و شوره سر می شوند، خشکی پوست موجب مرگ زود رس سلول های پوستی می گردد و همچنین سرعت تولید سلولهای جدید به منظور جایگزینی سلول های مرده افزایش می یابد و این روند باعث ایجاد شوره و گاهاً خارش سر میشود.

 

2ـ کمبود ویتامین A: 

عنصر روی و اسیدهای چرب غیر اشباع امگا 3 می توانند به افزایش مشکلات ذکر شده دامن زنند. استفاده از شامپوهای حاوی نرم کننده و قدرت پاکنندگی ضعیف برای این دسته از افراد توصیه می شود.

 

 3ـ بیماری های پوستی و قارچی: 

انواع قارچ و بیماری های پوستی نیز می توانند عامل ایجاد التهاب و خارش سر باشند عدم رعایت بهداشت فردی و یا تماس مستقیم با البسه و پوست شخص مبتلا به بیماری های پوستی امکان انتقال قارچ ، باکتری یا ویروس عامل را میسر می کند.

البته به ندرت قارچ و بیماری های پوستی دلیل خارش سر می باشند مگر در مناطق محروم و یا اشخاص که واقعاً بهداشت اولیه را رعایت نمی کنند و به بیماری پوستی مبتلا می باشند.

 

 

تشخص و درمان خارش سر

باید به پزشک متخصص مراجعه نمایید تا پوست سرتان و نوع التهاب بررسی شود.

با انجام آزمایشات وضعیت کبد و میزان مواد معدنی در بدن از جمله آهن، مس و غیره بررسی شود

و درمان مناسب تجویز شود.

 

یک درمان خانگی برای خارش سر.

روغن نارگیل:

چند قاشق چایخوری روغن نارگیل بکر

روغن را کمی گرم کنید و روی پوست سر و تمام موهایتان بمالید. پوست سر را چند دقیقه ماساز دهید تا روغن به خوبی جذب شود. اضافه کردن چند قطره روغن ویتامین E نیز به تأمین رطوبت پوست خشک و آسیب دیده کمک می کند.

دو بار در هفته موهایتان را روغن بزنید.

 هر چه پوست سرتان خشک باشد، خارش آن نیز بیشتر می شود. بنابراین پوست سرتان را مرطوب نگهدارید . چرب کردن موها با روغن نارگیل، دوبار درهفته، همراه با یک ماساژ آرامبخش ، به متعادل ساختن رطوبت آن کمک می کند. همچنین روغن نارگیل به درمان عفونتی که باعث خارش می شود. کمک می کند.

 

 

برای خرید محصولات سلامتی و بهداشتی و مراقبتی با شماره تلفن 12-37130910-051 تماس حاصل نمایید و یا به فروشگاه اینترنتی پوست کالا. www.poostkala.com مراجعه نمایید.

  • محاسبه bmi - شاخص توده بدنی
  • محاسبه bmr
  • درصد چربی بدن