انتخاب صحیح دهان شویه

دسته بندی : بهداشت دهان و دندان

دهان شویه

اکثر مردم خواستار لبخندی زیبا هستند موارد زیادی برای داشتن لبخند زیبا موثر هستند یکی از این موارد داشتن دندان های سالم و زیبا می باشد کار زیاد سختی نیست ما می توانیم با رعایت کردن نکات صحیح بهداشت دهان و دندان لبخند زیبایی داشته باشیم.یکی از مواردی که در بهداشت دهان و دندان می باشد استفاده از دهان شویه است که در زیر در مورد آن تضیح داده شده است.

 دهان شویه ها :
دهان شویه های درمانی:
دهان شویه هایی وجود دارند که با اهداف مختلفی از جمله درمانی، پیشگیری کننده و یا ضد درد استفاده می شوند. در مواردی مانند التهاب مخاط دهان، زخمهای دهانی، بوی بد دهان و … و نهایتاً پیشگیری از پوسیدگی های دندانی کاربرد دارند. این دهانشویه ها را حتما پزشک یا دندانپزشک برای شما تجویز می کند.
استفاده از این دهانشویه ها دستورالعمل ویژه ای دارد و شما نباید بیش از اندازه مجاز از آنها استفاده کنید چون عوارضی مانند سوختگی، سوزش مخاط، تغییر رنگ دندان ها و مسمومیت را به دنبال دارند.

 

دهان شویه های درمانی به دو گروه تقسیم می شوند:
یک گروه از این دهانشویه ها که ضد باکتری است برای درمان بیماریهای لثه و پس از جراحی دهان تجویز می شود و گروه دوم از این دهانشویه ها که که با هدف پیشگیری از پوسیدگی دندان ها استفاده می شود.
این نمونه حاوی فلوراید هستند و می توانند پوسیدگی را در مراحل اولیه متوقف کرده و ترمیم کنند و نیز از پوسیدگی بقیه دندانها جلوگیری کنند.
به کسانی که پوسیدگی دندانهایشان به کندی پیشرفت می کند توصیه می شود هفته ای یکبار، دهانشان را با دهان شویه فلوراید بشویند ولی اگر پوسیدگی دندانهایتان بسیار سریع پیشرفت می کند یک شب در میان از این دهانشویه ها استفاه کنید.

 

طرز استفادصحیح از دهان شویه:
مراحل زیر را به ترتیب اجرا کنید:
1- به طرز صحیح مسواک بزنید. مسواک زدن غذاها و پلاک میکروبی را از سطح دندان ها و لثه ها بر می دارد و سطح آنها را آماده پذیرش مواد دهانشویه می کند.
2- مقدار کافی از دهانشویه را مطابق دستور دندانپزشک یا دستور روی بطری، درون درب بطری دهانشویه بریزید(معمولاً در دهانشویه به عنوان پیمانه استفاه
می شود).
3- دهانشویه را وارد دهان کنید و با فشار در دهانتان بچرخانید تا تمام سطوح دندان ها و لثه ها و سطوح بین دندانی با دهانشویه تماس یابد.
4- معمولاً 30 ثانیه تا 1 دقیقه زمان برای نگه داشتن دهانشویه در دهان کافی است. پس از پایان این زمان بقیه دهان شویه را از دهان خارج کنید.
5- پس از مصرف دهانشویه تا نیم ساعت دهانتان را نشویید. غذا نخورید و مایعات ننوشید تا مواد مؤثر آن در تماس با سطح دندان ها و لثه هایتان باقی بماند.

 

چگونه دهان شویه مناسب را انتخاب کنیم:
آب و نمک ساده ترین دهانشویه ای است که می توانید در منزل تهیه کنید و برای تهیه آن کافی است نصف قاشق چایخوری نمک را در یک لیوان آب ولرم بریزید. اما متاسفانه این دهان شویه فقط برای ضد عفونی کردن مورد استفاده قرار می گیرد.
در داروخانه ها دهانشویه های متنوعی تولید کرده اند  از جمله برند لیسترین که مدل کول مینت آن برای خوشبو کردن دهان مورد استفاده قرار می گیرد و به دهان شما طعم نعناع لایتی را می دهدهم چنین دهانشویه توتال کر برای محافظت کلی دهان و دندان شما می باشد هم چنین دهانشویه زیرو لیسترین که برای افرادی که به وجود الکل در دهان شویه حساسیت دارند مورد استفاده قرار می گیرد زیرا این مدل دهان شویه فاقد الکل می باشددهان شویه فرش برست برای افرادی که ترجیح می دهند طعم دهان آن ها نعناعی تندتری به خود بگیرد براب این منظور باید از مدل فرش برست استفاده کنند بعضی افراد از دهان شویه برای جلوگیری و از بین بردن جرم دندان استفاده می کنند که در این صورت آن ها باید از دهان شویه تارتار لیسترین استفاده کنند.

دهان شویه برند لیسترین

دهانشویه لیسترین

  • محاسبه bmi - شاخص توده بدنی
  • محاسبه bmr
  • درصد چربی بدن