جرم زدایی دندان در منزل

دسته بندی : بهداشت دهان و دندان

جرم دندان

یکی از اقداماتی که برای زیبایی دندان ها انجام میشود ، جرم گیری دندان هست..جرم در واقع رسوبی است که روی دندان ها و لثه تشکیل میشود و نه تنها باعث ایجاد بوی بد دهان میشود بلکه رنگ و سلامت دندان ها را تحت تاثیر قرار می دهد و  پوسیدگی آنها و بروز بیماری های لثه را در پی داشته باشد ..

 هرگاه برای مدت کوتاهی مسواک نزنیم همه روزه یک لایه چسبنده بر روی دندان ها بخصوص در خط لبه لثه رسوب می کند که این لایه پلاک نام دارد.در مراحل اولیه این پلاک‌ها براحتی با مسواک‌زدن و نخ‌ دندان کشیدن قابل پاک شدن است، اما به مرور زمان به لایه‌ای سخت تبدیل می‌شود که نیاز به مداخلات درمانی دارد؛ یعنی این‌که برای از بین بردن جرم باید به دندانپزشک مراجعه و جرمگیری کنید.

دراینجا میخواهیم به شما دوستان روشی آسان جهت جرم زدایی در منزل آموزش دهیم ..

دهان خود را با شوینده ی ضدعفونی کننده بشویید و این کار را یک روز در میان تکرار کنید تا تشکیل جرم ها را کنترل نمایید.

با گذر زمان مقداری جرم روی دندان ها ایجاد می شود، و اگر این جرم ها کنترل نشوند می توانند موجب بیماری پریودنتال (بیماری بافت های نگه دارنده ی دندان ها) شوند. باوجودی که بهترین روش برای از بین بردن جرم دندان ها رفتن به دندانپزشکی و تمیز کردن حرفه ای است،
وسایل لازم برای جرم گیری دندان :

نمک
جوش شیرین

نمک

آب

یک فنجان

مسواک

هیدروژن پراکسید

دنتال پیک (وسیله ای نوک تیز مخصوص دندانپزشکی)

شوینده ی ضدعفونی کننده ی دهان

مرحله 1 :

یک قاشق غذاخوری جوش شیرین را با نصف قاشق چای خوری نمک در یک فنجان کوچک ترکیب کنید. مسواک خود را با آب گرم خیس کنید و آن را در این ترکیب فروببرید.

مرحله 2 :

باقدرت و انرژی این ترکیب را روی دندان های خود بمالید. در فواصل معین آب دهان خود را خالی کرده و مسواک را دوباره در ترکیب فروببرید. برای پنج دقیقه به مالیدن این ترکیب بر روی دندان های خود ادامه دهید.

مرحله 3 :

به اندازه ی یک در شیشه از هیدروژن پراکسید را با نصف فنجان آب گرم ترکیب کنید. برای یک دقیقه این محلول را غرغره کنید، سپس آب دهان خود را خالی کرده و با نصف فنجان آب سرد دهانتان را بشویید.

مرحله 4 :

با استفاده از یک جرم گیر حرفه ای دندان (دنتال پیک)، جرم های زرد را از روی دندان های خود بخراشید. مراقب باشید لثه ها را نخراشید، زیرا این کار موجب سوزش و ناراحتی شده و احتمال آسیب وجود دارد. مراحل ذکرشده در بالا جرم ها را نرم کرده و باعث می شود آن ها به راحتی از روی دندان ها پاک شوند.

مرحله 5 :

دهان خود را با شوینده ی ضدعفونی کننده بشویید و این کار را یک روز در میان تکرار کنید تا تشکیل جرم ها را کنترل نمایید.

 

  • محاسبه bmi - شاخص توده بدنی
  • محاسبه bmr
  • درصد چربی بدن