نکاتی در مورد عطر و نگهداری از آن

دسته بندی : عطر و ادکلن

 

عطرها از 78 الی 95 درصد الکل طبیعی به علاوه اسانس های روغنی ساخته می شوند. اینکه در هر عطری میزان اسانس  روغنی به کار رفته  چقدر است. اسامی مختلفی به عطرها می دهند.

 

انوع عطر

پرفیوم Perfume : بهترین و بادوام ترین نوع رایحه با 22 دصد اسانس روغنی.

ادوپرفیوم Eau de Perfume: بعد از پرفیوم ها، ادوپرفیوم  با داشتن 15 الی 22% روغن معطر .

ادوتویلت ها Eau de Toilette: این دسته 8 تا 15 درصد اسانس روغنی دارند.

ادکلن ها: تنها 4% درصد اسانس روغن دارند.

ادوفرشها: رقیق ترین عطرها اصطلاحات ادوفرش نامیده می شوند که 3 درصد اسانس روغنی دارند به کار آنهایی می آیند که دلشان می خواهد عطرشان بسیار ضعیف وملایم باشد.  هر چقدر میزان اسانس روغنی یک عطر بیشتر باشد قیمتش هم بیشتر و ماندگاری اش زیادتر خواهد بود.

پروفیوم ناسوماتو مدل بلگ آفگاتو PERFUME NASOMATTO

 فرق بین عطر، ادوپرفیوم، ادوتویلت و ادکلن در چیست؟

فرق این محصولات تنها در میزان غلظت عصاره روغنی سازنده بوهای مختلف است. بدیهی است هر قدر غلظت عصاره روغنی در یک بو بیشتر باشد، ماندگاری اش بیشتر خواهد بود.

غلیظ ترین عصاره، عطر یا Perfume نام دارد با غلظتی بین 40ـ 05% خالص ترین و ماندگارترین بوهاست و در عین حال گرانترین نوع عطر است.

بعد از آن ترتیب، Eau de Perfume با غلظتی در حدود 15ـ 7% رایج ترین نوع عطر است که ماندگاری مناسبی دارد و گرانی عطر هم نیست.

ادوتوالت (Eau de Toilette) در حدود 6ـ1% غلظت داشته بوی ملایمی دارد که ماندگاری زیادی هم ندارد و برای تمدید بوی آن باید چندین بار در طول روز از آن استفاده شود.

ادوتویلت زنانه جادور کریستین دیور EAU DE TOILETTE CHRISTIAN DIOR

و آخر از همه ادکلن (Eau de Cologne) است که در واقع همان ادوتویلت (Eau de Toilette) است. بویی ملایم دارد  و ماندگاری اش نیز همان اندازه است.

در After Shave های مخصوص آقایان کمترین مقدار عصاره روغنی بکار می رود به همین دلیل دوام بویش از بقیه کم تر است.

 

فرق بین لوسیون و ژل After Shave چیست؟

 افترشیو آقایان چند کاره نوکس NUXE

لوسیون After Shave  پوست را می سوزاند و به بسته شدن منافذ پوست بعد از اصلاح صورت کمک می کند اما ژل After Shave تنها خنک کننده و تسکین دهنده پوست صورت است.

 

آیا با گذشت زمان، عطر فاسد می شود؟

بله ، عطرها هم فاسد می شوند.

 

پس چرا اغلب عطرها دارای تاریخ انقضاء نیستند؟

احتمالاً به این علت که دوام عطر بیشتر از 2 سال می باشد، در بیشتر موارد تاریخ انقضا و تولید بر روی عطر درج نمی شود.

 

چه کنیم که عطرمان دیرتر فاسد شود؟

شیشه عطر را در محل خشک، خنک و به دور از پنجره و نور خورشید نگه دارید، زیرا نور خورشید باعث بروز اختلالاتی در مواد تشکیل دهنده عطر شده و آن را از بین می برد. به طور کلی برای اینکه شیشه عطر عمر بیشتری داشته باشد، پیشنهاد می شود آن را همیشه درون جعبه اش نگه دارید.

 

 چه مواردی را باید در نگهداری عطر رعایت کرد؟

عطر، باید به دور از حرارت یا سرمای بیش از حد نگهداری بشود. در ضمن درِ شیشه عطر باید محکم بسته شود تا از بخار شدن آن جلوگیری گردد. از قرار دادن عطر برای مدت طولانی در برابر تابش نور خورشید نیز جلوگیری بشود.

 

چگونه عطر تقلبی را تشخیص دهید؟

 توجه داشته باشید اگر عطر شما تقلبی باشد می تواند علاوه بر پوست به ریه ها نیز آسیب بزند. علائمی مثل خارش گلو و بینی، عطسه، آبریزش بینی و سرفه می تواند نشان دهنده مشکل دار بودن عطرتان باشد. از طرف دیگر افرادی که آلرژی دارند یا به بیماری ها و مشکلات تنفسی مثل آسم دچار هستند باید بسیار مراقب خودشان باشند.

بیشتر عطرهای اورچینال دارای درِ سنگین و تقریباً آهنربایی هستند که کاملاً با خود شیشه چفت می شوند، در نمونه تقلبی درِ آنها بسیار سبک و شل روی عطر قرار می گیرد.

عطرهای اورجینال معمولاً از شیشه با کیفیت و شفافی برخوردار است که در نمونه تقلبی آن شیشه کدر و حتی کمی سبک تر به نظر می رسد (در بعضی به دلیل طراحی فوق العاده مشابه قابل استناد نیست)

آخرین مرحله تشخیص و شناسایی عطر اورجینال رایحه خود عطر است که در صورت آشنایی خریدار با آن محصول شناسایی آن راحت بوده در غیراینصورت می توان ذکر کرد که عطرهای تقلبی بنا به نداشتن کنترل کیفی و استاندارد رایحه ثابتی ندارد.

در کل بهترین روش برای تشخیص عطر تقلبی و اصل این است که از کنار خیابان یا فروشگاه هایی که نمی شناسید خرید نکنید. گاهی ممکن است تستر اصل را به شما نشان بدهند و کالایی که میخرید تقلبی باشد. وقتی شما فروشگاه را بشناسید با خیال راحت خرید می کنید و نیاز به تشخیص نیست. باید مغازه را بشناسید و مطمئن باشید فروشگاه معتبری است. نمی توانیم بگوییم از کجا می توانید بفهمید عطری که می خرید اصل است ولی می گوییم از کجا می توانید بخرید؛ فروشگاه های معتبر و قدیمی که سالها دراین کار بوده اند.

 سایت: www.poostkala.com

شماره تماس: 05137130911

شماره پیامک: 200070702000

 

  • محاسبه bmi - شاخص توده بدنی
  • محاسبه bmr
  • درصد چربی بدن