دانسته هایی در مورد ناخن

دسته بندی : آرایش ناخن

ناخنها در واقع شکل دیگری از پوست هستند که از یک پروتئین سخت به نام کراتین ساخته شده اند. هر ناخن از لایه ای از سلولهای مخصوص در زیر قاعده ناخن و نزدیک پوست دور ناخن ساخته می شود. بخی از این لایه به شکل یک هلال ماه رنگ پریده درست آن طرف پوست دور ناخن قابل رویت است. ناخنها محکم به پوست زیرین چسبیده اند و چینهای پوستی دو طرف آنها و پوست دور ناخن باعث رشد مستقیم ناخنها می شوند. وقتی این چین های پوستی آسیب ببینند. صفحه ناخن بد شکل خواهد شد. ناخنها شفاف هستند و رنگ پوست زیر خود را که در افراد با پوست تیره کدرتر، و در افراد با پوست روشن ، صورتی (ناشی از عروق خونی) است، منعکس می کنند.

 رشد ناخن

رشد ناخن در افراد مختلف و از یک انگشت تا انگشت دیگر متفاوت است. ناخنهای انگشت میانی کمی سریعتر از ناخنهای شست و انگشت کوچک رشد می کنند. میزان متوسط رشد در حدود یک هشتم اینچ (حدود 3.5 میلیمتر ؛ به گزارش آکادمی درماتولوزی آمریکا) در ماه است. بنابراین وقتی ناخن در اثر آسیب دیدگی از دست برود. 5 تا 6 ماه طول می کشد تا ناخن جدیدی رشد کند و این مدت زمان برای ناخنهای پا بیشتر است و بین 9 تا12 ماه به طول می انجامد. در برخی افراد به دلیل وجود بیماری ها مانند دیابت، اختلال هورمونی، استرس، کمبود آهن یا مصرف برخی داروها، رشد ناخن ها به کندی صورت می گیرد. بهتر است بدانید که با گذشت زمان و افزایش سن، رشد ناخنها کند می شود.

ناخنهای مردان به علت بستر ناخن بزرگتر، سریعتر از ناخنهای زنان رشد می کند.

هورمونها نیز در رشد ناخن نقش دارند، به عنوان مثال میزان رشد ناخن هنگام حاملگی و پرکاری تیروئید افزایش می یابد.

هیچ ماده غذایی از جمله ژلاتین، که اغلب مشتریان زیادی دارد، ناخن را افزایش نمی دهد، ولی سوء تغذیه به طور مسلم رشد آن را کند می کند.

سایر عواملی که  در کندی رشد ناخن موثر است؛ هوای سرد،عمل جراحی بزرگ، بیماری شدید، بعد از یک بیماری وخیم، شیار کوچکی به نام خط بود (نام پزشک فرانسوی که اولین بار آن را توصیف کرد) در عرض صفحه ناخن ایجاد می شود. موقعیت این شیار روی ناخن امکان برآورد زمان بروز بیماری را فراهم می کند، مثلاً بیماری ای که در ژوئن بروز کرده است. هنوز خود را در نوامبر نشان می دهد.

سرعت رشد ناخن پا دو برابر کمتز ار ناخن دست است. در واقع ناخن پاها 1.6 میلی متر در ماه بلند می شود.

کوتاه کردن منظم ناخن ها به فرم و گردی آنها بستگی دارد. بهتر است در کوتاه کردن ناخن پاها دقت بیشتری داشته باشید تا در گوشت پا فرو نروند.

 

لکه های سفید نشان دهنده کمبود کلیسم نیست.

بر خلاف باورهای رایج، لکه های سفید رنگ روی ناخن نشان دهندۀ کمبود کلسیم نیست، اما می تواند بازگو کنندۀ این باشد که اتصال و چسبندگی ناخن به گوشت ضعیف است. این مسئله می تواند ناشی از وارد آمدن ضربه به ماتریس ناخن نیز است. این قبیل مشکلات در بین افرادی که ناخن های خود را می جوند رایج تر است و خطری سلامتی فرد را تهدید نمی کند. اما ناخن هایی که به شکل فزاینده ای سفید شده باشند، امکان وجود قارچ را نشان می دهند. درصورت بروز این مشکل لازم است که به متخصص مراجعه کنید.

 

ناخن ها فاش کنندۀ بیماری ها

1ـ شکل ناخن:

ناخن های منحنی و قوز دار احتمال وجود بیماری های ریوی، کبدی و حتی سرطان را افشا می کند. البته ناخن برخی به طور ژنتیکی به این شکل است. هر گونه تغییری در شکل ناخنها را جدی بگیرید و به پزشک مراجعه کنید تا خیالتان راحت شود.

کرم مغذی دست و ناخن نوکس NUXE مدل رِودُ مییِل

2ـ ناخن سرد و رنگ پریده:

ضعف عروق در ناحیه نوک انگشت ها، سردی و رنگ پریدگی ناخن ها می تواند نشان از آرتریوپاتی، نارسایی قلبی یا ریوی باشد.

3ـ  مقاومت ناخنها:

ناخن های ضعیف ، نرم یا شکننده می تواند نشان دهنده کمبود مواد مغذی بدن به ویژه آهن باشد.

4ـ رنگ ناخنها:

ناخنهای سفید امکان وجود بیماری های  گوارشی، ریوی یا لنفوم (نوعی سرطان خون) را نشان می دهند. ناخنهای قهوه ای خبر از بیمارهای هورمونی می دهند. لکه های کوچک قرمز رنگ روی ناخنها احتمال وجود بیماریهای خود ایمنی را آشکار می سازند. در نهایت اینکه قرمزی اطراف ناخن ها می توانند نشان از درماتومیوزیت باشد. (درماتومیوزیت Dermatomyositis التهاب بافت همبند، همراه تغییرات تخریبی در عضلات و پوست است. درماتومیوزیت مری، ریه و مفاصل را درگیر می کند.)

 

نباید کوتیکول ناخنها دستکاری شود.

کوتیکول بخشی از پوست ناخن است که در حین مانیکور کردن بریده و جدا می شود. توجه داشته باشید که تغذیه اصلی برای رشد ناخنها در این ناحیه انجام می شود و امکان دارد این کار یعنی جدا کردن کوتیکول، به نفع سلامتی تان نباشد. باید بدانید که جدا کردن و کندن این پوسته نازک در جایی که پوست انگشت به ناخن متصل می شود. مانند این است که عایق بندی انگشت را از بین برده باشید.

کوتیکول مانع از نفوذ میکروبها به پوست و پایۀ ناخن می شود. بنابراین لازم است که از کندن و جدا کردن این بخش به ظاهر اضافی بپرهیزید.

 

استفاده زیاد از لاک. ناخن های را خفه می کند.

استفاده از ناخن و پاک کننده های آن باعث آسیب به ناخنها و تخریب آنها می شود. ناخنهایی که مدام مانیکور شده و لاک زده می شوند، ضعیف تر ونرمتر بوده و رنگ آنها به زرد ـ نارنجی تغییر می کند. اگر متوجه شده اید، ناخن هایتان ضعیف و شکننده شده اند، بهتر است چند ماه از لاک استفاده نکنید.

 

ناخن ها در فصل تابستان بیشتر رشد می کنند.

فصلهای مختلف و در واقع میزان نور خورشید نقش مهمی در رشد ناخنها دارند. به این صورت که ناخنها نیز مانند موها در فصل گرما و با تابش نور خورشید بهتر رشد می کنند. به خاطر اینکه گرما باعث تحریک جریان خون و همچنین ساخت کراتین بیشتر می شود که ناخن ها را می سازند.

 

 

تقویت کننده ناخن نیل شیلد ماوالا MAVALA

 قیمت  59000

 

برای خرید محصولات آرایشی و مراقبتی  با شماره تلفن 05137130911 و یا به فروشگاه اینترنتی پوست کالا www.poostkala.com مراجعه فرمایید.

شماره پیامک: 20007070200

 

  • محاسبه bmi - شاخص توده بدنی
  • محاسبه bmr
  • درصد چربی بدن